Veoma snažan dokumentarni film potkrepljen zanimljivim arhivskim snimcima i uz sjajnu muzičku podlogu grupe Laibach (koja se formalno može uvrstiti u industrial rock band, ali čija ideološka podloga daleko prevazilazi formaciju jednog rok benda) .
Film je sniman u periodu 1991. – 1995. godine, u periodu kada je Slovenija bila mlada država, tek otcepljena od bivše Republike Jugoslavije, u vreme velike napetosti, političkih previranja i razvoja identiteta Slovenije kao samostalne države.
Tematika je vezana za umetnički kolektiv Neue Sloveniche Kunst (NSK) kojem je muzička grupa Laibach napravila podlogu svojim manifestom još 1980 god – iste godine kada je preminuo predsednik SFRJ –Josip Broz Tito. Nekoliko puta u toku filma je manifest grupe citiran, a naročito rečenica: Art is noble mission that demands fanaticism.
Irwin (grupa slikara) i Scipion Nasice teatar su se uključili u NSK tri godine kasnije – 1983, a od 1984 i Novi Kolektivizem(grafički dizajn) i Odeljenje za čistu i primenjenu filozofiju.
Teza ovog kolektiva je da je svaka umetnost politizovana, a u kombinaciji sa idejom da se totalitarni sistemi mogu kritikovati samo ako se njihova ideologija shvati ozbiljnije nego što je sam sistem sprovodi (strategija takozvane pre-identifikacije ) dobijamo jednu visoko estetizovanu umetničku grupu koja je redak primerak uspešnog artivizma (NSK koristi veliki broj fašističkih estetskih motiva u nastupima i vizuelizaciji, ali preklapanja sa socijalističkom estetikom bivše Jugoslavije stvaraju jednu osobenu i autentičnu dimenziju, specifičan znak sa teritorije Centralne i Istočne Evrope.)
Film obuhvata akcije na teritoriji Slovenije, Srbije, Rusije i Amerike , tako da se vidi razlika NSK funkcije u drugim sistemima. Takođe je zanimljiv intervju sa rudarima i njihova percepcija ovog umetničkog projekta, kao i dvo-jezičan govor koji je pročitan pred nastup Laibach-a u Beogradu 1989.
Svedočenja filozofa Žižeka i Močnika , uz slajdove sa citatima relevantnih filozofskih misli ( npr. Waltera Benjamina) su svakako doprinela razumevanju delovanja ovog kolektiva .
Narativni govor koji je na engleskom jeziku tokom celog filma daje jednu zanimljivu distancu, a samim tim i objektivniji ton u obradi tematike.
Reditelj Michael Benson je, kako piše u Vikipediji, bio novinar u New York Times-u, pisao za Rolling Stone o Ruskoj underground rock sceni , a na tu temu je uradio i dokumentarac za MTV
“Tell Tchaikovsky the News.” 1991 se preselio u Sloveniju i radio na dokumentarcu Prediction of fire do 1995. U Sloveniji je živeo sve do 2007. Film je dobio nagrade na festivalima kao što su Sundance i International Berlin Festival
KORISTAN LINK:
http://www.kinetikonpictures.com/filmsholder.htm