Kratko objašnjenje: šta je interaktivna, a šta generativna umetnost.
Interaktivna umetnost podrazumeva vrstu instalacije ili digitalnu simulaciju koja zahteva aktivnu ulogu posmatrača. Interaktivna umetnost je počela da se razvija u doba elektronske ere, a punu ekspanziju doživljava u digitalnom dobu (poslednjih 15ak godina) sa razvojem interneta, laserske tehnologije, multitouch ekrana i pojednostavljivanja komjuterskih softwera (jitter, max/msp, processing…).
Interaktivna umetnost podrazumeva dijalog između umetničkog dela i posmatrača.
Generativna umetnost: primena predefinisanih i/ili nepredvidljivih sadržaja ravnopravno sa proceduralnim, formalnim, estetskim, itd. odlukama umetnika.
Umetnost uvek obuhvata nepredviđene činioce koje generativni pristup formalizuje i estetizuje.
W.A. Mozart i aleatorna muzika. Duchampova distanca, estetska ravnodušnost i slučaj, pod verovatnim uticajem pironizma, kasnije Cageove aleatorne kompozicije pod uticajem knjige promena I-Ching : Imaginary Landscape No. 4 za 12 radija, 24 izvođača i dirigenta.
Dok interaktivno umetničko delo zahteva učešće, akciju posmatrača, generativna umetnost često reaguje na prisustvo posmatrača ali mu ne dozvoljava interakciju , u pitanju je monolog, a ne dijalog.
Interaktivna umetnost se pojavila šezdesetih godina kada se pomerila pozicija autora kao jedinog kreativnog subjekta i kada se pojavila ideja da i gledaoci mogu da učestvuju u kreativnom procesu.